Vážení rodiče,

v době, kdy je v celé zemi nařízeno omezování sociálních kontaktů a další nařízení, např. venku spolu mohou jít 2 lidé, v místnosti také 2 lidé, zavírána jsou kadeřnictví, pedikúry, obchody, knihovny…, kde se setkají 2-10 lidí, tak učitelky mateřské školy tráví s dětmi ve třídě (mnohdy naplněné nejméně 20 dětmi, zapsáno 28) nepřetržitě nejméně 6 plných hodin denně. Podotýkám, že malé děti nemají žádné příznaky nemoci Covid-19, ale jsou přenašeči této nemoci. Znám ze svého okolí několik případů, kdy při náhodném testování byly předškolní děti covid pozitivní. Nakazily nejen své blízké, ale i pedagogy, neměly žádné příznaky, možná jen slabou „vodovou“ rýmu. Žádný z úředníků toto neřeší, pan ministr pošle děkovný dopis učitelům mateřských škol, který v této složité době působí spíše jako pohrdání lidskými životy (v době normální by toto uznání působilo na učitele motivačně). V současné době je velké množství školek v karanténě, některé i opakovaně (např. mateřské školky v Říčanech jsou uzavřené, jelikož byly všechny v karanténě), i v Praze 10 je již mnoho školek v karanténě, paní učitelky se cítí velmi ohroženy. Toto je velice složitá situace pro vedení mateřských škol, kdy je povinností vedoucího pracovníka ochraňovat zdraví dětí (zákon 561/2004 Sb., školský zákon) i svých zaměstnanců (zákon 258/2000 Sb., zákon o ochraně veřejného zdraví), jak toto splnit, když nadřízení úředníci nic neřeší, možná ani neví, jaká situace v mateřských školách je.

My jsme samozřejmě připraveny se postarat o děti rodičů, kteří musí fyzicky docházet do zaměstnání, mnohdy jsou to lidé v 1. linii v boji s pandemií (lékaři, sestřičky, ale i prodavačky, pracovníci sociálních služeb…). Takže nám nezbývá nic jiného než apelovat na všechny rodiče, pokud máte možnost postarat se o své děti doma, prosíme, udělejte to, už pro ochranu zdraví svých dětí a v neposlední řadě pro ochranu zaměstnanců naší školky (polovina našich zaměstnanců jsou v rizikovém věku) a pokud nebudou zaměstnanci, nebude otevřená školka pro děti rodičů, kteří se opravdu jinak postarat o své děti nemohou.

Je nám všem v této situaci velice nedobře, cítíme se ohroženy právě působením nebo spíše nepůsobením všech zodpovědných úředníků, zvláště z ministerstva školství.

Pro děti s povinným předškolním vzděláváním budou od listopadu na webových stránkách připraveny vzdělávací úkoly, forma bude oznámena co nejdříve.

Velmi děkujeme za Vaše pochopení.

Tým zaměstnanců MŠ Rembrandtova